Balkan Şehitleri Törenle Anıldı

Haber Tarihi : 26.03.2011 03:09:34 Balkan Savaşları sırasında şehit düşenler Edirne’de düzenlenen törenle anıldı. Anma programı tarihi Sarayiçi bölgesinde bulunan Balkan Şehitliği’nde yapıldı.
A +   A -

Balkan Savaşları sırasında şehit düşenler Edirne’de düzenlenen törenle anıldı. Anma programı tarihi Sarayiçi bölgesinde bulunan Balkan Şehitliği’nde yapıldı.

Çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda askeri birlik tarafından saygı atışı yapıldı. Törende daha sonra Edirne Kız Teknik Lisesi tarih öğretmeni Fatih Arda günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

    Arda, yüzyıllar boyu Osmanlı çatısı altında huzur ve barış içinde yaşayan Balkan halklarının bölge üzerinde emelleri olan güçlerin kışkırtmaları sonucu yapılan savaşta bir insanlık dramının yaşandığını belirtti.

    Edirne Müftü Vekili Durmuş Kabakçı daha sonra Balkan Savaşları sırasında şehit düşenler ile yurdun savunmasını canlarını feda edenlere dua etti.

    Programın sonunda Edirne Valisi Gökhan Sözer, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cengiz Demirci, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ile Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Vardar, Balkan Savaşları sırasında şehit düşenlerin isimlerinin bulunduğu alanlara güller bıraktı.

    Törende Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Edirne Başkonsolosu Valcho Markov da Balkan Şehitliği’ne çiçek bıraktı.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !