Bekir Bozdağ: "yaş Kararları Ülkemize Hayırlı Olsun"

Haber Tarihi : 04.08.2011 05:27:56 Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının hayırlı olmasını dileyen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Farklı değerlendirme yapacak olanlar olacaktır.
A +   A -

Olması da normaldir. Sonuç itibarıyla yasalar çerçevesinde görevli olanlar çalışmalarını yapmışlar. Kararlar da yasal çerçevede yürürlüğe girmiştir" dedi.

Bekir Bozdağ, kendisine bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı`nın Kapıkule`de yaptığı çalışmaları yerinde inceledi. Gurbetçi vatandaşların sorunlarını dinleyen Bozdağ, Edirne`de Valisi Gökhan Sözer`i makamında ziyaret etti. Bozdağ, Valilikte yaptığı açıklamada, "Bana bağlı kurumlar arasında Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bulunuyor. Bu kurum geçen yıl kuruldu. Bu başkanlığımız yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın ve akrabalarımızın sorunlarıylailgilenen ve onların bulundukları ülkeler nezdinde çözüm amaçlı takibini yapan, Türkiye makamları nezdinde de onların takibini yapan kurumdur. "Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın veya akraba topluluklarının, bulundukları ülkelerde ve ülkemizde sorunları olmaktadır. Bu sorunlarla ilgili Türkiye`de müracaat olduğunda ise farklı yerlerle muhatap olunmakta. Çok farklı yerlerle sorunları var. Şimdi bunun tek elden yürütülmesi, koordinasyonu ve etkin bir şekilde sonuca yönelik adımlar atılmasıiçin 2010 yılında yeni bir teşkilat kuruldu. Edirne`nin sınır illerimizden biri ve buradaki Kapıkule Sınır Kapısı`nın önemine gurbetçilerimiz yurda gelişte bu kapımızı kullanıyorlar. Dışarıdan gelen vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelere ilişkin sorunları, Türkiye ile ilgili sorun ve beklentileri konusunda anket yapıyoruz önümüzdeki fotoğrafı gördükten sonra bir çalışma başlatılacak" diye konuştu

Bozdağ daha sonra, Kapıkule Sınır Kapısı`nda incelemelerde bulunarak, Gümrükler Başmüdürü Kaptan Kılıç`dan bilgi aldı. Yurtdışına çıkış yapmak üzere sınır kapısında bulunan gurbetçilerle de yakından ilgilenen Bekir Bozdağ, sorunlarını dinledi. Kuyrukta bekleyen vatandaşların korna çalarak protesto yaptığı sınır kapısında Konya, Cihanbeyli`den geldiğini söyleyen bir gurbetçi, "Sayın Bakanım kuyruklarda bekliyoruz. Bulgaristan bizim Ankara`nın yarısı kadar. Yıllardır aynı sıkıntıları yaşıyoruz, bizeyardımcı olun çabuk geçelim" diyerek yardım istedi. Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı`nca organize edilen anket çalışmasını da inceleyen Bozdağ, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin "Yargılamalar 1 yıl içinde tamamlanacak mı, bu askerlerin görev sürelerinin uzatımı geçici çözüm müydü?" sorusu üzerine Bozdağ, "Onu ben bilemem. Mahkemeler bilir. Bu noktada bizim söyleyecek bir şeyimiz yok" diye konuştu.

YAŞ kararlarının hayırlı olmasını dileyen Bekir Bozdağ, "Yüksek Askeri Şura toplanmış, müzakerelerini yapmış, kararını vermiştir. YAŞ kararlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Farklı değerlendirme yapacak olanlar olacaktır. Olması da normaldir. Sonuç itibarıyla yasalar çerçevesinde görevli olanlar çalışmalarını yapmışlar. Kararlar da yasal çerçevede yürürlüğe girmiştir. Tekrar hayırlı olsun " dedi.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !