Bulgaristan baraj kapaklarını açtı

Haber Tarihi : 16.02.2010 05:49:31 Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açmasıyla birlikte debisi hızla yükselen Meriç Nehri risk sınırnı aştı.
A +   A -

Tunca Nehri'nin ardından Meriç de taşmaya başladı. Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü'nün Meriç Nehri üzerinde bulunan Kirişhane ölçüm istasyonunda alınan verilere göre su seviyesi bin 426 metreküp/saniyeyi buldu. Su seviyesinin yükselmesiyle birlikte nehir kenarında bulunan alanlar su almaya başladı. Kısa süre içerisinde Meriç kenarında bulunan sosyal tesislerin çoğu taşkın sularıyla doldu. Edirne ile Karaağaç Mahallesi arasında bulunan İzzet Arseven Kent Ormanı sular altında kaldı. Bu bölgeden gelen nehir suyu Karaağaç'a giden yolun üstüne taşmaya başladı. Kısa süre içerisinde yolun üstü tamamen su ile kaplandı. Tesislerin bahçesinden gelen taşkın suyu Tunca Köprüsü'nden sonra Meriç'in ayaklarını sular altında bıraktı. Suyun yükselmesi nedeniyle Edirne ile Karaağaç arasındaki yola küçük araçların girişine izin verilmiyor.

Karaağaç Mahallesi Muhtarı Agah Korkan, suların yükselmesiyle birlikte Karaağaç yolunda küçük araçların geçmesinin mümkün olmadığını belirterek önümüzdeki saatlerde bu yollardan kimsenin geçemeyeceğini söyledi. Korkan, "Ancak bu yoldan büyük askeri araçlar geçebilecek. Doğal bir afet yaşıyoruz. Ankara ile Bulgaristan hükümetleri arasında bir anlaşmanın yapılması lazım. Edirne'ye bir barajın yapılması şart. Kendi mahallemde evleri kapı kapı gezerek uyarılarda bulundum. Hepsi ayakta ve eşyalarını üst katlara çıkartmaya çalışıyor. Allah'tan dileğim, suyun, Karaağaç Mahallesi'ni koruyan setleri aşmaması. Setler aşıldığı zaman çok büyük bir tehliye olur" dedi.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !