Edirne'de 2 Bin Dönüm Mera Gübrelendi

Haber Tarihi : 05.04.2018 15:27:29 Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekiplerinin katkılarıyla, Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı Akardere köyünde 2 bin dönüm mera gübrelendi.
A +   A -

Köy halkı traktörleri ve gübre atma makineleriyle köy merasına 5 ton gübre saçtı. Gübreleme sayesinde mera, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara otlak olarak kullanacak.

Köy Muhtarı İlhan Sürgülü, "Bu uygulama, meralarımızı korumak, meraların verimini arttırmak ve en önemlisi de hayvancılığımızı korumak için Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüzün başlatmış olduğu çok güzel bir uygulamadır. Bugün burada tüm halkımızla bir araya geldik. Herkes gördüğünüz gibi traktörlerini ve ekipmanlarını getirmiş. Gübremizi de kendi imkanlarımızla alıp meralarımıza Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüzün gözetiminde uygulayacağız. Dönüm başına 8-10 kilogram gübre atacağız. Toplamda 5 ton gübre atılmış olacak. Her yıl düzenli olarak yaptığımız mera gübreleme uygulamasını bundan sonra da her yıl düzenli olarak yapamaya devam edeceğiz. Burası köyümüz için büyük bir zenginliktir. Ancak bizler bu zenginliği gözümüz gibi korumalıyız ve verimini artırmanın yollarını aramalıyız. Bu da meralarımızı korumakla olur. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı şekilde meralarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz" dedi.

Mera gübreleme uygulamasının büyük yarar sağladığını belirten Akardere köyü sakinlerinden Mehmet Yeğitoğlu ise "Görüldüğü üzere tarımsal potansiyelimiz ağırlıklı olarak hayvancılık faaliyetidir. Hayvancılıkta ise en büyük girdi kaba yem teminidir. Bölgede kaba yem teminin en ucuz ve mümkün yolu ise sahip olduğumuz meralardır. Bu uygulama bizim için önemli. Birlik ve beraberlik içinde gübre atma çalışmamızı yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kaydetti.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !