Tarihi Uzunköprü restore edilecek

Haber Tarihi : 18.12.2017 10:56:59 Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu; “Uzunköprü’nün restorasyonunu en kısa sürede yapacağız. Tarihi köprünün tadilatının ardından Uzunköprü tıpkı bir gelin gerdanlığı gibi eşsiz ve güzel olacaktır” dedi.
A +   A -

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu Edirne'yi kültür başkenti yaparak, en çok turist çeken şehirler arasında olmayı hedeflediklerini söyledi.

Hacıoğlu, Edirne'nin bin 390 tescilli tarihi eseriyle de Floransa kentinden sonra metrekareye göre en çok tarihi esere sahip ikinci şehir olduğunu belirterek, 'Edirne'nin farklı medeniyetlere ve dinlere ev sahipliği yapmış bir kent Dört medeniyetin bir arada yaşadığı ender şehirlerden biri olan 'Edirne, Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerini taşıyan bir kent ve Edirne, Osmanlı medeniyetinin şekillendiği yer. Doğduğu yer Bursa ama medeniyetin şekillendiği yer Edirne'dir' dedi.

Avrupa'nın en uzun taş köprüsü restore edilecek


Hacıoğlu, Avrupa'nın en uzun taş köprüsü olan Uzunköprü'nün restorasyonunun en kısa sürede yapılacağını söyleyerek, 'Uzunköprü deyince akla ilk gelen koca bir şehre isim veren tarihi köprüdür. En kısa sürede restorasyonunu yapacağız. Daha sonra UNESCO'ya asıl listeye alınması için başvuru yapacağız. Tadilatından sonra Uzunköprü tıpkı bir gelin gerdanlığı gibi eşsiz ve güzel olacak. Vatandaşlar ve özellikle turistler köprüyü görmek için ilçeye gelecek' ifadelerini kullandı.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !